niedziela, 07 wrzesień 2014 00:00

Udział banków zagranicznych w sektorze bankowym Polski rośnie

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Obawy raczej nie polityków a zwykłych ludzi obserwujących postępującą "prywatyzację" sektora bankowego w Polsce, czyli inaczej mówiąc sprzedaż polskich banków, potwierdziły się w analizie Komisji Europejskiej.
KE przyznałą wreszcie że możliwy jest odpływ kapitału ze spółek córek do banków-matek które muszą się mocno dokapitalizować.
Wszystkie polskie aktywa bankowe aż w 67,6% należą do zagranicznych banków. Gdyby ten kapitał nagle "odpłynął" złotówka poleciałaby na łeb, na szyję a zapaść groziłaby całej gospodarce. Sytuacja podobna do odpływu kapitału z Rosji i Białorusi z tą różnicą że oba te kraje mają albo znaczne zapasy własnych surowców mineralnych albo jeszcze niesprywatyzowane zakłady państwowe przynoszące państwu i obywatelom zyski.

W Polsce natomiast oprócz KGHM na którego już co niektórzy ostrzą sobie zęby nie ma już żadnego rodzimego przemysłu wydobywczego lub produkcyjnego należącego w całości lub większości do Polaków.

Dla porównania jak wykorzystywana jest cała Europa Środkowa i wschodnia można podać udział zagranicznych banków w rynkach krajów tzw. starej unii.

We Włoszech jest to 13,4%, W Niemczech i Francji jest to tylko 10% a w Holandi około 5%. Nawet w Grecji udział banków zagranicznych wynosi zaledwie 20%.

W Polsce obecnie mamy więc kapitalizm bez kapitału. I pomyśleć że chcieliśmy sprzedać KGHM za 500 mln dolarów podczas gdy zyski tego molocha idą w miliardy dolarów rocznie. Kiedy w Polsce zacznie się trend nacjonalizacji?

Czytany 119071 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 21 wrzesień 2014 17:27

Skomentuj