piątek, 08 kwiecień 2016 00:00

Złożono już 250 000 wniosków o 500 zł na dziecko

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jak poinformował Bartosz Marczuk z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 95% wniosków które zostało złożonych przesłano poprzez bank w którym dana rodzina trzyma pieniądze.

Pomysł aby akcją zajęły się banki okazał się trafiony. Specjalne zakładki i dodatkowe okienka informacyjne zachęcały klientów do wypełnienia wniosku w programie Rodzina 500+ już na tydzień przed wejściem w życie programu.

Start także rozpoczął się zgodnie z planem a przynajmniej na czas zdążył polski bank PKO BP. Wnioski złożone przez Internet w tym banku można było wydrukować po wypełnieniu wszystkich 4 kroków.

Formularz może wyglądać w ten sposób:

wzor formularza wniosku o 500

W pierwszym kroku na powyzszym zdjęciu pola są puste, normalnie jednak bank wypełnia je danymi klienta który zgłasza wniosek o 500 zł. Ułatwia to wypełnienie wniosku i mamy pewność że dane są prawidłowe ponieważ były podawane przy osobistym zakładaniu konta.

W drugim kroku podajemydane naszych dzieci do ustalenia świadczenia wychowawczego.  Formularz waliduje poszczególne pola i nie możemy wpisać błednego peselu lub go powtórzyć dla kolejnego dziecka lub w ogóle zostawić puste miejsca.

W trzecim kroku podajemy dane członków rodziny i tutaj najwiecej osób popełnia błąd nie podając danych żony czy męża i nie wpisując pierwszego dziecka w przypadku ubiegania się o świadczenie tylko na drugie i kolejne dziecko.

W kroku czwartym "Oświadczenia" należy złożyć odpowiednie oświadczenia o dochodach co głównie dotyczy rodzin ubiegających się o świadczenie na pierwsze i/lub jedyne dziecko. Osoby które ubiegają się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko nie załączają oświadczeń - wysyłają sam wniosek.

Po wysłaniu wniosku na stronie internetowej banku mamy tylko trzy statusy - "przetwarzany", "błąd dostarczenia" i "dostarczony". W przypadku gdy wszystko poszło bez problemów w panelu banku będzie status "dostarczony" a na maila za kilka dni przyjdzie potwierdzenie o wysłanym wniosku - UPP - Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia z maila z domeny *.gov.pl.

Pamiętajmy więc o podawaniu peselu dzieci i członków rodziny oraz podaniu danych pierwszego dziecka a także żony czy męża bo w przypadku braku tych danych dostaniemy pismo wzywające do poprawy danych a po co marnować na to czas. Kiedy zorientujemy się, że nie podaliśmy jakiś danych można formularz wypełnić i przesłać przez bank ponownie - gmina powinna to zaakceptować.

 

 

Czytany 4347 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 kwiecień 2016 19:23

Skomentuj