Bezpieczeństwo transakcji internetowych.

Nasze transakcje internetowe są zabezpieczone przede wszystkim szyfrowanym połączeniem z danym bankiem poprzez protokół SSL (Secure Sockets Layer). Firma Netscape Communication, która opracowała protokół miała na celu zapewnienie bezpieczeństwa klientowi połączonemu z bankiem i realizującemu operacje finansowe. Protokół HTTP (Hypertext transfer protocol) uzupełniony o SSL przybiera postać HTTPS czyli Hypetext Transfer Protocol Secure.

Szyfrowanie SSL uzywa 2 kluczy; jednego do szyfrowania a drugiego do deszyfracji informacji co nazywamy szyfrowaniem asymetrycznym lub tego samego klucza w obu przypadkach zwanego szyfrowaniem symetrycznym.

Komputer osobisty klienta banku otrzymuje od serwera klucz publiczny który służy do zaszyfrowania wygenerowanego po stronie banku klucza symetrycznego i przesłania go z powrotem na serwer. W następstwie tego komunikacja odbywa się już przy użyciu klucza symetrycznego, który generowany jest dużo szybciej niż klucz asymetryczny.

Dla każdej sesji klucz symetryczny jest inny i nigdy się nie powtarza. Ten rodzaj szyfrowania jest praktycznie nie do złamania, zawsze wiec upewniajmy się że witryna z której korzystamy rozpoczyna się od https://.