19. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrał około 37 000 000 zł które zostaną przeznaczone dl polskich szpitali na sprzęt medyczny tym razem na oddziały urologii i nefrologii dziecięcej.

Ponieważ Jurek Owsiak jest tak samo często wychwalany jak i krytykowany za swoją akcję zbiórki pieniędzy, spróbujmy rzetelnie przyjrzeć się jego działalności, wymieniając po kolei jej wady i zalety nie precyzując co którą jest:

  • wszystkie zebrane pieniądze są przeznaczone na zakup sprzętu aby pomóc dzieciom i dorosłym we wczesnym wykrywaniu chorób
  • odsetki od zebranej kwoty leżą w bankach około 7-8 miesięcy zanim p. Owsiak kupi sprzęt. Odsetki od tej kwoty to sumy rzędu 1-1,5 miliona złotych w zależności jakie oprocentowanie wynegocjuje z bankiem p. Owsiak, powinno to być ponad 5% przy takich sumach.
  • w jednym z wywiadów dla TOK FM p. Owsiak przyznaje ze odsetki przeznacza na co chce: "Jak tłumaczył Jerzy Owsiak przepisy pozwalają na dowolne przeznaczenie odsetek od kwot zbieranych na kontach fundacji. - Nie jest tak, że z pieniędzy które ktoś wrzuca do skarbonki organizujmy Przystanek. Ale odsetki możemy wydać na to, na co chcemy. Jak to się komuś nie podoba, to może nie wrzucać następnym razem"
  • p. Owsiak i cała WOŚP pomaga. Każdy pomaga w życiu na swój sposób, jedni całkiem bezinteresownie inni np. fundacje traktują to jako pracę i przy okazji źródło utrzymania
  • kwestowanie przez młodzież i dzieci ogólnie przez wolontariuszy nie jest formą żebractwa. Młodzi ludzie kształtują swój charakter stojąc na mrozie i mając poczucie że robią coś wielkiego. Oczywiście są i osoby które zabiorą dla siebie to co zebrali ale to wyjątki.
  • orkiestra to zabawa, happening który także czegoś uczy. Uczy jak nie być zawistnym wobec innych, jak być tolerancyjnym, jak się zjednoczyć w wspólnym, dobrym celu
  • kwestia ogni sztucznych i ich oddziaływania na zwierzęta jest oczywista, jeżeli ktoś potrafi zrozumieć jak czują się ptaki, psy, koty i dzikie zwierzęta podczas wystrzału fajerwerków, nie będzie tego robił.
  • kampania medialna i nachalność reklamowa finałów może doprowadzać młodych Polaków do przekonania że jak nie da na orkiestrę to będzie kimś gorszym. Jest to podświadomy środek przymusu który powoduje że niejeden uzna aby oddać Owsiakowi co Owsiakowe i pozostawić go sobie samemu. Nie zapominajmy jednak pomagać jeżeli nie w ten sposób to bezpośrednio.