Wydrukuj tę stronę
wtorek, 18 listopad 2014 00:00

Porządki Węgrów z kredytami we frankach

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Kredyty hipoteczne we frankach to temat długi, jak rzeka. Choć w Polsce póki co nie ma żadnych nowych wiadomości, zmiany na Węgrzech są naprawdę spore. Czy nastąpi przewalutowanie? Co się zmieni? Jak donoszą najświeższe informacje, w państwie tym nastąpi tak zwana ,,hipoteczna mega-ugoda". Co się stanie? Postaramy się w tym artykule dokładnie Państwa o tym poinformować, mając nadzieję, że świeże newsy przyniosą jak najwięcej pozytywnych korzyści, chociaż dla naszych bratanków.

Jest sensacyjnie i nie ma, co do tego żadnych wątpliwości. Choć nie mówimy tutaj o Polsce, zmiany we frankowych kredytach na Węgrzech są na pewno spore. Kiedy w Polsce miało miejsce Święto Niepodległości i Polacy świętowali długi weekend, rząd węgierski zawarł ze stowarzyszeniem, które skupia banki porozumienie mówiące o tym, iż wiosną 2015roku kredyty hipoteczne we frankach zostaną przewalutowanie na forinty.

Rozwiązanie to dotyczyć będzie wszystkich klientów, choć nie będzie ono obowiązkowe. Ci, którzy będą chcieli pozostać przy frankach, będą musieli napisać w związku z tym specjalne oświadczenie do banku. Ci, którzy nie zrobią nic, będą automatycznie przewalutowani.

Jak wygląda porozumienie? Zawarty jest w nim kurs, po jakim kredyty zmienią walutę i tak, będzie to 256,6 forinta za franka, albo też stanie się on równy średniemu kursowi za okres od połowy czerwca do dnia 7 listopada. W chwili obecnej kurs franka równy jest 255 forintów, a więc po przewalutowaniu cena rynkowa będzie mniej więcej taka sama. Dodatkowo bank centralny będzie wspierał i zabezpieczał banki, dając na to aż 9mld euro, tak, aby placówki nie musiały wymieniać walut na rynku walutowym. Na pewno takie rozwiązanie jest dobre nie tylko dla kredytobiorców, ale również i dla samych banków. Gdyby bowiem przewalutowano kredyty po niższym kursie lub gdyby obrano kurs z dnia podpisania umowy, wiele banków teoretycznie by straciło ale praktycznie zanotowałoby tylko mniejsze zyski bo niektóre banki nie kupowały fizycznie franków tylko robiły sztuczki księgowe wypłacając klientom w forintach równowartość kredytu w CHF. W tej zaś sytuacji, jest i wilk syty i owca cała.

Ten przykład nie jest pierwszym w Europie jeśli chodzi o zmiany kredytów we frankach. Hiszpania wyrokiem Sądu uznała kredyty w obcej walucie jako instrument o charakterze spekulacyjnym, a w Chorwacji sąd nakazał przewalutowanie kredytu z dnia podpisania umowy czyli po kursie lekko przekraczającym równowartość dwóch polskich złotych co dla klientów jest dużą ulgą w porównaniu z dzisiejszym kursem prawie 50% wyższym niz był w latach 2006-2008.

Wegierskie rozwiązanie wydaje sie być korzystne dla obu stron, bo banki nie stracą pieniędzy, a kredytobiorcy nie poniosą ryzyka kursowego, bo raz otrzymują indywidualną propozycję rozliczenia, dwa dostaną propozycję zwrotu danej sumy z tytułu anulowania spreadu walutowego, trzy będą mogli liczyć na zwrot nadpłaty wynikającej z podwyżek oprocentowania. Same pozytywy. Czy znajdziemy jednak w tym rozwiązaniu jakieś złe strony? Z pewnością! Póki co nic nie wiemy, jakie będzie oprocentowanie nowego kredytu w forintach. Klient zdecyduje się na przewalutowanie po wysokim kursie franka, część kwoty otrzyma z powrotem i dodatkowo zyska daną sumę z tytułu rekompensaty. Ale jak będą wyglądać nowe warunki umowy? Tego, póki co nie wie nikt.

Czy węgierski kompromis jest dobry? Czy każdy na tym skorzysta? Oczywiście zdania są podzielone. Jedni uważają, ze to najlepsza z opcji, jaką można było wprowadzić, inni są zdania, iż takie rozwiązanie jest pozbyciem się problemu za wszelką cenę, szczególnie za cenę wprowadzenia kredytobiorców w jeszcze większe długi, ale odroczone na przestrzeni lat.

Co ciekawe w Polsce politycy z PO sa przeciw wprowadzeniu rozwiązań zaproponowanych przez Wegry, Hiszpanię czy Chorwację a PiS jest za zmianami w prawie. Tylko jak to będzie wyglądać tak jak przebieg wyborów przez PKW to lepiej niech już nic nie robią bo u nas partie potrafią tylko szkodzić.

Czytany 5076 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 listopad 2014 21:04
Adam Kłosek

Najnowsze od Adam Kłosek

1 komentarz